seo uzmanı olmak ister miydiniz?

14 Mart 2008 - Muzaffer Kızıl Bookmark and Share

seo nedir seoya başlamakBloglar da bir site olduğundan seo (arama motoru optimasyonu) artık bir siteye sahip olan herkesin duyduğu bir kelimedir. Saatlerce teknik bilgi vermek yerine ilk başta bu işin mantığını bir çözelim sonra teknikler için sizleri yönlendireceğiz. Site sahipleri sitlerinin hit almalarını isterler yani ziyaretçi sayısını artırmak isterler. İşe etik açıdan bakarsak hit (ziyaretçi sayısı) almak, kaliteli sitemizin doğrudan ziyaretçi alması, arama motorlarından gelmeleri ve yönlendiren sitelerden gelmeleridir. SEO normalde arama motorlarından gelen ziyaretçileri ilgilendirse de teknikleri okuduğumuzda yönlendiren siteleri de eklendiğini görürüz. O halde SEO’ ya başlarken amacımız sitemizin google, yahoo, search…gibi sitelerden gelen ziyaretçi sayısını artırmaktır. Bu işleri genelde anahtar kelimelerle yapıyoruz ve ilk başta google’ın seo işine bakış açısını okumalıyız. Anahtar kelimeler anlatmak istediğimiz kavramdır ve sitemizi ziyaret eden kullanıcıların bu kelimeler vasıtasıyla anlatmak istediğimizi duyurmaktır. Örneğin bu yazıda anlatmak istediğimiz başlıkta açık bir şekilde anlatılmıştır. Bütün arama motorlarının da istedikleri şey bu anahtar kelimelerin doğru kullanılmasıdır yani anlamsız bir kelime kullandığınızda sizin siteye ziyaretçi gelecektir ama hiç okumadan sayfanızı kapayacaktır işte bu durumda arama motorları bunları dikkate alır ve hile yapanları affetmiyorlar. En doğru anahtar kelimeler tabiî ki ziyaretçinin aradığı şeyi bulmasıdır işte bunu iyi tutturanlara SEO Uzmanı deniliyor.

Bu açıklamalardan SEO’ ya yeni tanım getirebiliriz. SEO arama motorlarından gelen ziyaretçilerin ne istediklerini bilme ve istediklerini verme sanatıdır. Her sanatta olduğu gibi bu da emek ister seo sanıldığının aksine kolay bir iş değildir.

SEO uzmanı olmam için neler bilmem gerekli;

Kitap(metin-yazı-makale) okumayı seven ve kelime hazineniz gelişmiş biri olmalısınız.

Ayrıca internet ile aranız iyi olmalı internetteki gelişmelerden haberdar olmalısınız yani iyi bir internet takipçisi olmalısınız.

Unutmayın ki siz bir konuda uzman olduğunuzda o iş size basit gelebilir oysa bu işe yeni başlayanlar için çok zordur o yüzden onların psikolojisini iyi bilmek gerekir ve onların da anlayacağı dilden konuşmak gerekir.

Gündemi takip etmek gerekir internet gerçek hayatta yaşayan insanların gölgesidir o yüzden bu insanların ne aradıklarını takip etmek gerekir Google bu işlemleri paylaşıyor ve isterseniz deneme yanılma yöntemiyle de deneyebilirsiniz.

Unutmamamız gereken en önemli şey bir iş yaparken bizim akıllı olduğumuzu rakiplerimizin ise aptal olduğunu kesinlikle düşünmemeliyiz. Arama motorlarının da aynı şekilde birer aptal robot olduklarını aklımızdan çıkartalım bu robotların arkasında akıllı uzmanlar vardır. Yani kesinlikle hile yapmaya kalkışmayın demek istiyoruz ve siz de uzman olabilirsiniz yeter ki dürüst olunuz ve emek harcamaktan kaçınmayın bunun geri dönüşümü mutlaka olacaktır. Benim zamanım yok derseniz o zaman bu işi uzmanlara bırakın yine de bilinmesi gereken noktalar var uzman bildikleriniz hile yapabilirler işi vermeden önce aklınıza gelecek her türlü soruna açıklık getirilsin ayrıca konuyu biraz anlamanız için ufak bir araştırmadan kaçmamak gerekir.

Şimdi uzman olmanız için sizlere tavsiyelerimiz;

30-altin-seo-ipucu Selçuk Hocanın eşsiz anlatımıyla sizleri baş başa bırakıyoruz,

Seo nedir nasıl yapılır sorularına açıklık getirmek,

Yeni başlayanlar için seo detayları,

Ayrıca del.icio.us’ta paylaştığımız seo araçlarına da göz atabilirsiniz.