ip adresi ile neler yapılabilir

05 Ocak 2008 - Muzaffer Kızıl Bookmark and Share

İp adreslerinin bilgisayar kimliği olduğunu söylemiştik. Bir şekilde bulduğumuz ip adreslerinin ne işimize yarayacağını düşünelim?

Çoğu kullanıcılar ip adresinden telefon numarası gibi önemli bilgilere ulaşılabilir mi diye merak ediyorlar
Eğer bunu arayan devlet ise bir şey diyemem ama normal bir kullanıcı ise gereken önlemleri aldığınızda ulaşamaz. Modem hack diye bir şey var. Eğer modeminizin varsayılan şifresini değiştirmemişseniz sizin bilgisayarınızdaki modem ayaralarına giriş yapılabilir. Özellikle ttnet kullanıcıları internet şifreleri telefon adresleri ve hatta şifreleri bile telefon numaraları oluyor bunun da kesinlikle değişmesi gerekir.

Bir de bizim meşhur “msn hack” var. Msn kırmak, msn şifresini almak vb şeylerle kafanızı yormayın. Msn hack programları hakkında ki buradaki mekaleye(silindi!) ilave edecek bir şey bulamadık. İnsan bilmediği şeylerden korkar diyoruz o yüzden hack yöntemlerini ne kadar öğrenirsek o kadar kendimizi savunabiliriz. Bilgi güvenliği her zaman en başta gelir. Dikkatli bir kullanıcı iseniz sizin başınıza kolay kolay bir şey gelmez mesela bilgisayarımı sağ tıkladığınızda özelliklere giriniz sonra uzak yazılan yere geliniz iki kutucuk işaretli ise sizin kullanıcı isminizi bilen ve ip adresini tespit eden birisi uzak masaüstü ile bilgisayarınıza girebilir. Msn de özellikle bilmediğiniz bir dosyayı kesinlikle kabul etmeyin ve kimden olursa olsun size gelen bir dosyayı(resim bile olsa) virüs taramasından geçiriniz. Gmailde size bir dosya gönderildiğinde dosya virüs taramasından geçirilir virüslü ise kendisi siliyor. Yine de size gelen e-mailler için dikkatli olmanızda fayda var.

Eğer sizin bir siteniz varsa domain adresi alırken çok önemli bilgileri kesinlikle girmeyin blogohbe.com örneğinde olduğu gibi iletişim adresim ve cep telefonum deşifre olmuş. Sitelerin ip adresini bulmak kolay olduğundan FTP kullanıcı adları ve şifreleri çok zor olmalıdır.

Eğer kimsenin sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız internette yazdığınız tüm bilgileri çok dikkatli bir şekilde girerseniz sizin ip adresinizi alan bir kullanıcı size bir şeycikler yapamaz. Tabi trojan yememişseniz


Fatal error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/blogohbe/public_html/wp-content/themes/blogohbe/single.php on line 49