ip adresi bulma operasyonu

30 Aralık 2007 - Muzaffer Kızıl Bookmark and Share

Hollywood filmlerinde hatta artık Türk dizilerinde gördüğümüz gibi hack çok mu kolay yapılır? Biz burada kafamızı taşıya dururken lamerler bu iş için ip adresinin şart olduğunu söylüyorlar.Güvenlik için güzel bir program olan Essential net tools programını kötüye kullanarak ip adreslerini tarayarak paylaşıma açık olan bilgisayarlara(klasörlere) girilebiliyor.

İp adresi kısaca bilgisayarın kimliği olarak tanımlayabiliriz. Msn, Chat programları ile yazıştığımız kişilerin ip adreslerini alabiliriz. Bu programlar çalışırken port(kapı) kullanırlar.

Msn den ip adresi nasıl alınır;

O anda iletişimde bulunduğunuz kişinin ip adresini alabilmek için en çok kullanılan yöntem

Başlat/çalıştır/cmd sonra açılan siyah ekrana netstat help yazın orada gereken tüm bilgiler sıralanır. Genelde sayısal sıralama getiren netstat -n komutu kullanılır. Bu komutu girmeden önce interneti kullanan tüm programları kapatırsak ip adresini bulmak çok kolay olur. Komut girildikten sonra ESTABLİSHED yazan ip adreslerini alıyoruz. İp adreslerinin doğruluğunu saptamak için şuradaki sitede yerini tespit ediyoruz.

Web siteler için aynısı geçerli midir?

Evet, bir web sitesi için domain tanımlı olduğundan komutlarla uğraşmaya bile gerek duymadan direk istediğimiz bilgiye ulaşabiliriz. blogohbe.com için ip adreslerini bulalım.

http://whois.domaintools.com/blogohbe.com

http://www.geobytes.com/IpLocator.htm?GetLocation

Birinci adres whois(kim) servisidir. Bununla blogohbe hakkında gereken bilgiye ulaşabiliyoruz. Name server yazan yerde NS2.TURDNS.COM bir DNS var bunu googleda aradığımızda blogohbenin hosting firması bulunuyor. Birinci sitede daha da aşağıya indiğimizde ip adresini de buluyoruz( IP Address: 217.195.207.217) . Biz Whois Record kısmına geldiğimizde blogohbe.com un kimin adına ait olduğunu ve iletişim adresini tespit ediyoruz. İkinci linkte ise bulduğumuz ip adresini ya da ip adresi yazılan yere blogohbe.com yazarsak haritalı bir şekilde hosting firmasının yerini bulabiliriz. O halde bir hosting firmasından hosting alacak olursak bu şekilde firmanın yalan söyleyip söylemediğini çıkartabilirsiniz.