browser nedir ne işe yarar

09 Mart 2008 - Muzaffer Kızıl Bookmark and Share

Windows kullanıcıların çoğu internete girmek için internet explorer simgesini tıklarlar. Sonra ki adımda yaptıkları şey ise www.google.com.tr yazıp aramak istediklerini yazarlar ve en çok kullandıkları tuş ise (ileri-geri) tuşlarıdır. Şimdi bu yaptığınız işlemlere interneti kullanmak denilirse aklımıza takılan konu ise internete ne ile girilir, siz internete girmek için bir program kullandığınızı biliyor muydunuz? Evet siz İnternet Explorer (ie) ile internete girdiniz bu tarz programlara browser (web tarayıcısı) denir, o halde siz İE kullanmadan ve daha hızlı, güvenli browser kullanabilirsiniz. Şimdi bu yaratıkları tanımaya başlayarak bize en uygun tarayıcı bulup ie den kurtulma zamanı ya da geliştirme zamanı geldi. Bütün browserlara göz atabilirsiniz.

Eklentileriyle birlikte Firefox;

Firefoxu övmeye kalkışsak inanın kelimeler yetmez daha önce burada değinmiştik size uygun eklentileri yükleyip güvenli, hızlı internetin tadını çıkartmaya başlayınız.

İnternet Explorer;

Windowsla beraber gelen bir browserdır. En son ie.7 ile firefox kadar olmasa da güzel özellikler eklendi. Daha önce ie.8 çıkacağını haber almıştık ve şimdi beta sürümü indirilmeye hazır.

Opera;

En hızlı tarayıcı olarak yerini kimseye kaptırmayan operadır. Ne yazık ki hızlı olması demek çok iyi anlamına gelmiyor. Opera bazı siteleri açmakta sorun çıkartıyor ve sayfayı yenilerken bile bir resim değişmişse de eski resimleri bilgisayarda kaydettiğinden onları gösteriyor. Eğer siz araştırma için interneti kullanıyorsanız ve genelde aynı siteleri gezmiyorsanız tam size göre bir browserdır. Opera ile sörfün tadını çıkartma zamanı

Linux kullanıcıları darılmasın onların kullandığı tarayıcıları eklemedik şimdilik bu üç tanesini sevdiğimizden bunları ekledik.