Bilgisayar parçalarını öğrenmek istiyorum

24 Eylül 2007 - Muzaffer Kızıl Bookmark and Share

Bilgisayar öğrenmek için bilgisayar donanımlarını bir başka değişle bilgisayar parçalarını iyice bilmek gerekir. bilgisayar ogrenmeye nereden baslamali yazımızda donanıma hükmeden işletim sistemlerinden bahsettik bilgisayar kullanmak ile bilgisayar bilmek arasındaki farka değindik bilgisayar öğrenemeye başlamadan önce kendi işletim sistemimizi seçmek üzerinde durduk. Bilgisayarı bilgisayar yapan donanımlarıdır ona hayat, canlılık veren ise işletim sistemidir. Yapı ve malzemeyi öğrenelim ondan sonra inşaya başlarız.

İşlemci (CPU)

CPU (Central Processing Unit / Merkezi İşlem Birimi) olarak bilinen işlemci, bilgisayarın çalışmasını düzenleyen ve programlardaki komutları tek tek işleyen birimdir. Ana kartın üzerine takılır

Ana kart (Mainboard)bilgisayar ana kartı

Bilgisayarın tüm parçalarını içinde bulunduran elektronik devredir. Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir parçadır ileride parçaları değiştirmek isteyeceğimizden gelişime elverişli olmalıdır.
Anakart üzerinde bulunan Yongaseti (chip set) anakartın “beynini” oluşturan bütünleşmiş devrelerdir. İşlemci, önbellek, sistem veri yolları, kısacası PC içindeki her şey arasındaki veri akışını denetlerler. Birçok yerde duyduğunuz BİOS (Temel Giriş Çıkış Sistemi-Basic Input/Output System) bilgisayar parçalarını özellikle yonga seti, işlemci ile işletim sistemi arasında bir ara yüz görevi görür. BİOS ile bilgisayar donanımlara müdahale edebiliyoruz. Genelde internete bağlantımızı sağlayan Ethernet kartı ve ses sistemlerini çalıştıran ses kartı ana kart üzerinde olur harici olarak da alabiliyoruz.

RAM (Random Access Memory – Rasgele Erişimli Bellek) ve Hard disk(HDD)

İkisi de belli bir hafızaya sahiptir. RAM genelde çalışma esnasında geçici verileri depolar işlemleri daha da hızlandırır. RAM yüksek kapasiteli ve hızlı olması işlem performansını artırır. Sabit disk ise bilgisayar üzerinde dosyalarımızı depolamaya yarar.

Ekran Kartı (Graphic Card)

Ana kart üzerinde bulunur PC üzerinden aldığı bilgileri ekranda ( monitörde) görüntüler

Kasa ve monitör

Kasa bilgisayarın temel donanımlarını üzerinde bulundurur monitör ise bilgisayardan görüntü sağlamaya yarayan parçadır.

 

Şuana kadar kısaca bilgisayarın temel donanımlarını belirttik. Bir bilgisayar toplamak sanıldığı kadar kolay değil kafadan bir parça aldığımızda bu sefer donanım uyuşmazlığı oluşur. Onu bir insan gibi düşünürsek organ nakli yapmak için belirli bir kritere uymak gerekir. Yukarıda verdiğim sıralamaya göre kullanım alışkanlımıza uygun parçalar almalıyız örneğin benim gibi oyun oynamayan birisi için ekran kartının çok yüksek olması gerekmemektedir.

Yararlanılan kaynaklar ;

Tüm bilgisayar donanımları

Wikipedia özgür ansiklopdide daha birçok bilgiye ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz?

——

Temel bilgisyar parçaları hakkında geniş bilgiye yer verilmiştir

Etiketler:,

Kategori: bilgisayar donanım Yorumlara Abone ol: RSS 2.0

bu yazı için 37 kişi fikrini belirtmiş;

Sayfalar: « 1 [2]

 1. izmir diyor ki:

  gerçekten iyi anlatım olmuş çok teşekkür ederim..

 2. baran diyor ki:

  aslında anakart asus kasası asus monütorü asus yani herşeyi asus olan bilgisayar önemli değil aslında olan önemli şey bilgisayarın beyni ve bilgisayarın ömrü yada bilgisayarın kasası önemlidir arkadaşlar demeyin lütfen baba yada anne bu bilgisayarın rengi veya hoperlorünü beğendim diyorsanız bir sürü masrafta bulunabilirsiniz arkadaşlar yani lütfen öyle yapmayın

 3. ayşe diyor ki:

  hızlı yazmak istiyorum

 4. bihter diyor ki:

  tarihinde
  Marka KeySmart
  İşlemci Celeron
  RAM 1 GB
  Ekran Kartı 64 MB ve altı
  HDD (Sabit Disk) 40 GB
  Ekran Boyutu 15 ”
  sizce bu bilgisayar iyi bir bilgisayarmı performans acısınsan diyorum fuul calışırmı

 5. performansi diyor ki:

  Bilgisayar dediğin çok kötü windows XP çalıştırırken bile zorlanabilirsin. Photoshop gibi programlar çok ağır gelir. Eğer sadece internete girecem dersen ve çok ucuz ise idare eder.

 6. handan diyor ki:

  merhaba laptop alıcam ama bilgisayardan fazla anlamıyorm hatta hiç anlamıyorm o yüzden napcamı bilmiyorm yardmcı olabilirmsnz

 7. murat diyor ki:

  ilk önce bilgisayarı öğren sonra bilgisayar alırsın yoksa çok sıkıntı çekersin söylemedi demöe

Sayfalar: « 1 [2]